Janské Lázně a okolí

Zoologická zahrada se safari

Štefánikova 1029
544 01 Dvůr Králové
Tel.: +420 499 329 515
Fax: +420 499 320 564
WWW: www.zoodk.cz

Otevřeno celoročně, denně 9-18 hod (v letní sezóně do 19 hod).  Unikátní zařízení, které patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě. Na ploše 64 ha najdete přes 2300 zvířat ve 300 druzích, specializace na africká zvířata, především kopytníky. V létě je v provozu Safari park, kde se část projíždí autobusem. Novinkou je večerní  safari : 1.7. – 1.9. v 19.30 – 21.30 hod. Určitě vás uchvátí pavilony Ptačí svět, Vodní světy, Pavilon lidoopů, noktunárium, exotárium a další zmodernizované budovy a výběhy pro zvířata. Nenechte si ujít galerii 75 originálních obrazů „Pravěk očima Zdeňka Burina“, kde uvidíte jeho představu pravěké krajiny, tvorů a vývoj života na Zemi. Při návštěvě můžete využít služeb restaurace U lemura nebo se ubytovat v hotelu Safari.

Státní zámek Kuks

544 43  obec Kuks
Tel.: +420 499 692 161
Fax: +420 499 692 136
WWW:www.kuks.cz,
www.hospital-kuks.cz/cs,

Otevřeno: denně kromě pondělí,  květen-září 9-12 13-18, duben a říjen o víkendech a svátcích 9-12 13-16, prohlídka zámku trvá hodinu. Barokní komplex budov založený v 17. stol. hrabětem Františkem Antonínem Šporkem, známý především díky sochám neřestí a ctností Matyáše Bernarda Brauna. Stavitelem tehdejších lázní byl G.B. Alliprandi. Další významnou zajímavostí bývalého špitálu je barokní lékárna s dobovým vybavením a Šporkova hrobka. Originály Braunových soch najdete v lapidáriu kaple. Jako součást zámku se počítá také 3 km vzdálený Betlém, soubor soch v Novém lese nad Žírčí.Z původních 26 reliéfních postav se dochovalo jen 8 Braunových plastik, ale určitě stojí za vidění.

Skalní města v Adršpachu a Teplicích nad Metují

Adršpašské skály

Dolní Adršpach 26, 549 57

Tel.: +420 491 586 012
Fax : +420 491 487 643
WWW: www.adrspach.cz, www.skalyadrspach.cz

Unikátní pískovcové útvary připomínající lidské postavy, zvířata nebo různé předměty, které sami uvidíte ve skalních městech. Otevřeno květen-říjen, denně 8-18 hod, projížďka na lodičkách po jezírku, vstup u hotelu Lesní zátiší nebo u jezírka Pískovna. Kromě okruhu skalním městem je možné navštívit Křížový vrch a zříceninu hradu Adršpach.

Teplické skály

Pokladna u vstupu do skal
Střmenské podhradí
Teplice nad Metují, 549 57

Tel.: +420 491 581 197 (od 15.4. do 31.10.)
WWW: www.teplickeskaly.cz

Otevřeno: 15.dubna – 31.října, denně 8-18 hod, okruh teplických skalním městem začíná u autobusové  či vlakové zastávky Teplice-Skály, je dlouhý 6 km a můžete vylézt na zříceninu hradu Střmen. Lze projít Vlčí roklí do Adršpašského skalního města.

1.Krkonošská cyklistická naučná stezka

Nástupní trasa k naučné stezce je vedena od horní stanice lanové dráhy okolo Sokolské a Černé boudy k rozcestí pod Černou boudou, kde začíná vlastní trasa 1. KCNS, která je vedena po lesních cestách zajímavými partiemi Černé a Světlé hory. Text na tematických cedulích je 3-jazyčný, doplněný mapkou stezky s vyznačením bodu, kde se právě nacházíte a fotografiemi. 1. Krkonošská cyklistická naučná stezka byla vybudována ve spolupráci mezi Správou Krkonošského národního parku se sídlem ve Vrchlabí a společností MEGA PLUS s. r. o., Janské Lázně, vlastníkem a provozovatelem lanové dráhy Janské Lázně – Černá hora. Celková délka trasy 1. KCNS je 16 km. Stezka je přístupná od 1.června do 15.října, a to z důvodu zajíštění klidu pro lesní zvěř.

Základní trasa okruhu je vedena takto:
rozcestí pod Černou boudou – Zrcadla – sedlo pod Kolínskou boudou – Václavák – Pěticestí – Vlašské boudy – Krausovy boudy – u Modrých kamenů – Velké Pardubické boudy – rozcestí pod Černou boudou

Naučná stezka Černohorské rašeliniště

Díky chodníkům a dřevěné vyhlídkové věži se s rašeliništěm můžete seznámit zblízka i z ptačí perspektivy. Na tři a půl kilometrové trase je šest informačních panelů. Stezka začíná u Černé boudy a přístupná je od 1.června do 15.října. Vjezd pro cyklisty zakázán.

Historická stezka Berghaus

Jeden kilometr dlouhá stezka v Černém Dole o deseti zastávkách s informačními tabulemi připomíná bohatou hornickou tradici v Krkonoších. Informační tabule vám vysvětlí některé způsoby středověké těžby, prostřednictvím fotek a plánků nahlédnete také do podzemí. Můžete zde vidět i propadlinu po 80m hluboké zavalené uranové šachtě, hornický náhon či skalní vrásy. Výchozí bod stezky je na modře značené turistické stezce za místní textilkou.

Naučná stezka Rýchory

Šesti kilometrová trasa má 10 zastávek, je vedena po turisticky značených cestách a vede od vyhlídky Maxovka s odbočkou k Rýchorské studánce směrem ke křižovatce cest Kutná na Dvorský les a vrací se nad Sněžnými Domky zpět. Poslední zastávka „Rýchorská květnice“ byla r.1960 vyhlášena botanickou reservací. Trasa je přístupná od 1.května do 31.října.

„Výš už to u nás nepůjde“

Turistická trasa dlouhá necelých 16km vás provede po vrcholcích našich nejvyšších hor. Z parkoviště v Peci pod Sněžkou dojdeme po modré značce k dolní stanici lanovky, kterou vyjedeme na Sněžku. Po červené dojdeme k hraničnímu bufetu, odbočíme vlevo a po modré pokračujeme k Luční boudě, největší a nejstarší horské chatě v Krkonoších. Od ní se vydáme na Výrovku po červené značce, zpět do Pece se vrátíme po zelené.

Vycházková trasa Aichelburg

Náhlá smrt Bertholda, hraběte z Aichelburgu zarmoutila obyvatele i zaměstnance natolik, že se rozhodli postavit šlechtici netradiční pomník. Osmi kilometrová trasa začíná Na Kopečku v Horním Maršově. Prochází kolem řady zajímavých objektů až do Temného Dolu, odkud stoupá po lesních cestách, které nejsou vhodné pro horská kola, k opravenému lesnímu hrádku. Cestou si můžete v galerii Veselý výlet v letní sezoně půjčit klíče od hradní síně. Půldenní vycházka pokračuje úbočím Světlé hory a končí u horské farmy Sosna.

Pevnost Stachelberg

Stachelberg je součástí mohutné pevnostní linie, která prochází celé Trutnovsko od Rýchor po Jestřebí hory, kde navazuje na obdobná opevnění budovaná na Náchodsku. Nedostavěná dělostřelecká pevnost velikostí a počtem instalovaných zbraní představovala největší a nejmodernější komplex čs.pohraničního opevnění. Momentálně zde najdete historickou expozici s plány a modely objektů, fotografie a ukázky výzbroje. Naučná stezka vede zajímavým, většinou zalesněným, terénem a prochází přes malebné údolí říčky Ličná. Na trase je několik vyhlídkových míst, v obou výchozích bodech ( Stachelberg, Libeč) jsou autobusové zastávky a občerstvení.

Trutnov

 • Krakonošovo náměstí (Krakonošova kašna, Sloup Nejsvětější Trojice)
 • Muzeum Podkrkonoší Trutnov
 • Městský park
 • Památník generála Gablenze

Vrchlabí

 • Krkonošské muzeum
 • Zámek (park, hrobka)
 • Klášter augustiniánů
 • Chrám svatého Vavřince

Pec pod Sněžkou

 • Lanovka na Sněžku
 • Rozhledna Hnědý vrch
 • Relaxpark (bobová dráha, lanový park, přemostění údolí, adrenalinové skluzavky, trampolíny, dětské hřiště, snack bar a na jaře přibudou další atrakce)
 • Monkey park